Tarcica bukowa | buk
Tarcica bukowa biała i lekko parzona
Opis: Pozyskiwana jest z surowca pochodzącego z lasów darżlubsko – oliwskich, przez wielu uważanych za jeden z najlepszych drzewostanów bukowych w Polsce.
Tarcica bukowa charakteryzuje się małym udziałem fałszywej twardzieli oraz jednolitym kolorem.
Wychodząc naprzeciw wymaganiom naszych klientów tarcicę bukową oferujemy w wersjach: suszonej na biało (8-12%) i lekko parzonej (8-12%) oraz na specjalne zamówienie tarcica poddana jest pełnemu procesowi parzenia (8-12%). Ponadto jesteśmy w stanie wykonać niestandardowe wymiary na indywidualne zamówienie.
Tarcica bukowa biała n/o oferowana jest w następujących grubościach:
na sucho: 26, 28, 32, 38, 45, 50, 55 mm we wszystkich klasach jakości
na mokro: dowolna grubość (po uzgodnieniu z handlowcem)
Tarcica bukowa lekko parzona nie obrzynana oferowana jest w następujących grubościach:
na sucho: 26, 32, 50mm we wszystkich klasach jakości
na mokro: dowolna grubość (po uzgodnieniu z handlowcem)
Nowym produktem w ofercie jest tarcica bukowa twardzielowa oraz króciaki bukowe gr. 26mm.
Zastosowanie drewna bukowego
Drewno bukowe było stosowane w wielu wyrobach np.: pługi rolne, części kół drewnianych i szprych, dyszle od wozów i wiele innych. Zastosowanie buka było uniwersalne i sprawdzało się wszędzie tam gdzie wymagana była duża odporność na uszkodzenia oraz wytrzymałość.
Obecnie tarcicę bukową stosuje się w meblarstwie (ramiaki do mebli tapicerowanych, części mebli giętych), oraz całe meble z litego drewna bukowego. Obróbka tarcicy bukowej wymaga starannego odpylania, ponieważ pyły drewna bukowego są rakotwórcze.
Z czego wykonuje się tarcicę bukową?
Tarcica bukowa pozyskiwana jest z buka pospolitego (łac. Fagus sylvatica) to drzewo dorastające zazwyczaj do 20-30 m wysokości. Młode egzemplarze mają gładką, popielatą korę, miłą w dotyku. Młode pędy buka posiadają liczne włoski a ich liście są błyszczące i ciemnozielone, o kształcie w formie grotu. Jesienią buki zmieniają kolor na żółty, a póżniej na brązowy. Częściowo utrzymują się na drzewie w czasie zimy. Buk owocuje wytwarzając tzw. buczynę. Drzewo dorosłe ma przyrosty na poziomie około 50 cm rocznie