Tarcica dębowa | dąb | cennik

Tarcica dębowa

Jesteśmy producentem najlepszej jakościowo tarcicy dębowej w Polsce. Polecamy tarcicę nieobrzynaną w różnych klasach (1 klasa, 2 klasa, 3 klasa). Produkujemy tarcicę o grubości 25 mm, 32 mm, 40 mm, 50 mm oraz 63 mm. Drewno dębu jest stosunkowo ciężkie i twarde. Ma szerokie zastosowanie w stolarce wewnętrznej budowlanej, meblarstwie. Tarcica dębowa idealnie nadaje się do zastosowania na zewnątrz gdyż jest bardzo odporna na czynniki zewnętrzne. Ze względu na swoją odporność na ścieranie doskonale nadaje się również do wyrobu parkietu. Ceny tarcicy dębowej są uzależnione od jej klasy, grubości i długości. Twardość i wytrzymałość oraz dość dobra podatność na obróbkę sprawiają, że drewno dębowe jest chętnie kupowane przez stolarzy.

Tarcica dębowa – nazewnictwo

Tarcica dębowa przecierana jest z dębu europejskiego – szypułkowego (Quercus robur) Dąb jest gatunkiem długowiecznym – żyje ponad 1000 lat. Zasięg występowania dębu szypułkowego obejmuje niemal całą Europę, rośnie także na Kaukazie oraz w Azji Zachodniej.

Nazewnictwo drewna dębowego:

 • niemieckie: Deutsche Eiche,
 • angielskie: common oak, pedunculate oak,
 • hiszpańskie: roble carballo, cajiga o roble fresnal
 • irańskie: ヨーロッパナラ,
 • chińskie: 吴语维基百科,自由个百科全书

Tarcica dębowa cena – cennik

W naszej ofercie dostępna jest sucha i mokra tarcica dębowa. Cena uzależniona jest nie tylko od stopnia wysuszenia, ale także od klasy drewna.

Ceny za m3 tej tarcicy są bardzo zróżnicowane i zależą od grubości przetarcia czy długości elementów. Ceny zaczynają się od 1000 złotych za metr sześcienny podczas gdy tarcica o większych długościach sprzedawana jest nawet powyżej 4000 tysięcy złotych za metr sześcienny. Tarcica dębowa sucha jest droższa i przekracza zazwyczaj cenę 1500 zł za metr sześcienny.

Tarcica dębowa – biologia

Tarcica dębowa pozyskiwana jest z dębu szypułkowego, przecieramy wyłącznie drewno pochodzenia krajowego 100% FSC. Dąb występuje na terenie Europy oraz Azji. Dąb bezszypułkowy woli  cieplejsze rejony. W Polsce duże występowanie tych drzew znajduje się m.in. w Puszczy Kampinoskiej oraz Puszczy Białowieskiej. Dąb bezszypułkowy rośnie na siedliskach uboższych i suchszych, ale wymaga łagodniejszego klimatu. W Polsce dąb zajmuje około 5,6% ogólnej powierzchni leśnej. Dąb europejski doskonale wegetuje w glebach żyznych i porasta liczne bory mieszane.

Typowe Wady:

Dość liczne sęki (twarde i ciemniejsze od otaczającej tkanki), pęknięcia promieniowe, listwy mrozowe, wewnętrzny biel oraz plamy garbnikowe.

Tarcica dębowa suszona napowietrznie
Tarcica dębowa suszona napowietrznie
deska dębowa sucha
deska dębowa sucha
kłody dębu
kłody dębu
etykieta paczki dębiny suszonej
etykieta paczki dębiny suszonej

Tarcica dębowa – właściwości

Wybór konkretnego rodzaju tarcicy, suchej lub mokrej, powinien zależeć od zasobów finansowych i przeznaczenia tarcicy. Zazwyczaj tarcica, zanim zostanie wykorzystana, musi być odpowiednio wysuszona. Gównie sprzedajemy tarcicę suchą dębową choć oczywiście można kupić również tarcicę mokrą, którą należy dosuszyć we własnym zakresie.

Właściwości fizyko-chemiczne tarcicy dębowej:

 • gęstość – 690 kg/m3
 • twardość Brinella – 64 MPa
 • wytrzymałość na zginanie – 88 MPa
 • wytrzymałość na rozciąganie – 90 MPa
 • wytrzymałość na ściskanie – 52 MPa
 • wytrzymałość na ścinanie – 11 MPa
 • moduł sprężystości – 11,7 GPa

Wszystkie właściwości drewna dębowego podano dla stanu powietrzno-suchego o wilgotności 12% do 15%

Szlifowanie drewna dębowego:

Drewno dębowe szerokosłoiste, zawierające więcej drewna późnego, jest twarde i trudniejsze w obróbce, natomiast drewno wąskosłoiste jest lżejsze i bardziej miękkie, przez co można łatwiej je obrabiać. W trakcie obróbki wydziela intensywny zapach.

Łączenie desek dębowych:

Klejami wodnymi i rozpuszczalnikowymi można mocować elementy o niewielkich wymiarach. Bez ograniczeń można stosować tylko kleje poliuretanowo-epoksydowe, dwuskładnikowe poliuretanowe, jednoskładnikowe poliuretanowe, hybrydowe. Przy łączeniu za pomocą wkrętów i gwoździ wymaga uprzedniego nawiercania. Nie zaleca się stasowania łączników zawierających żelazo z uwagi na niebezpieczeństwo korozji i pojawienia się atramentowych zabarwień.

 

kłody dębowe
kłody dębowe
tartak MGJ
tartak MGJ
deski dębowe
deski dębowe
dąb europejski
dąb europejski