Projekt bez nazwy

Wojciech Knapiński,
Kierownik Utrzymania Ruchu i Inwestycji MGJ

 

_______________

t0

W parku maszynowym naszej firmy znajdują się cztery traki: dwa pionowe ramowe oraz dwa taśmowe.

Traki pionowe to polska produkcja bydgoskiego zakładu FOD – DTRb63. Mimo, iż jest to już leciwa konstrukcja, to są to maszyny niezawodne i stosowane przez 90% tartaków w Polsce.

t00

Operator odpowiedzialny za przetarcie pracuje na specjalnym wózku podawczym, gdzie otrzymuje kłodę ze stołu podawczego. Dzięki specjalnemu chwytakowi operator ma możliwość okręcania kłodą tak, aby wybrać optymalne wykorzystanie materiału i zminimalizowanie odpadu.

Wydajność takiego traka w zależności od surowca sięga 40 m3/zmianę. Wadą tej maszyny jest niewiadoma jakość materiału pozyskanego w trakcie przetarcia. Operator nie widzi, jak drewno wygląda w środku i nie ma wpływy na efekt końcowy.

_______________

t1

Ten problem rozwiązany jest przez zastosowanie traka taśmowego, gdzie kłoda jest ułożona na mobilnym wózku, gdzie trzymany jest w kleszczach. Wózek przejeżdża wzdłuż obracającej się piły i operator, który siedzi w kabinie, widzi jaki materiał obrabia.

Może zatem podjąć decyzję, jakiej grubości deskę może pozyskać w następnym ruchu wózka. To operator podejmuje decyzję, jakiej klasy deska zostanie pozyskana. Dodatkowym atutem jest możliwość obrotu kłody na wózku.

Dzięki temu można „oskrobać” kłodę tak, aby uzyskać jak najwięcej materiału w dobrej klasie, a pozostałość przerobić na materiał pozaklasowy.

_______________

Jasnoniebieski Bialy Schludny Rodzina Post na Instagram – kolaz zdjec 9

Taśmówki, w których posiadaniu jesteśmy, to sprawdzony trak włoskiej firmy Primultini oraz trak firmy Barton z Hiszpanii, która to firma zaczynała swoją przygodę z trakami taśmowymi od pilarek do obróbki tuńczyków.

Przewagą traka firmy Barton jest zastosowanie piły dwustronnej, która eliminuje jałowy bieg wózka z kłodą.

Dzięki temu wydajność tej maszyny jest prawie dwukrotnie wyższa niż tradycyjnego traka pionowego.