FAQ – częste pytania

Co to jest tarcica?

to drewno w postaci desek, bali (obrzynanych lub nieobrzynanych) oraz kantówek, graniaków, listew, łat, krawędziaków

Jakie drewno na ogrodzenie?

najczęściej stosowane jest drewno iglaste (sosna, świerk, modrzew, daglezja….) z względu na to że jest surowcem najtańszym. Jednak powszechnie wiadomo że drewno liściaste (dąb) jest najtrwalsze z naszych rodzimych gatunków. Ogrodzenie wykonane z drewna dębowego posłuży dziesiątki lat nawet bez impregnacji.

Ile kosztuje tarcica?

Cena tarcicy jest uzależniona od gatunku drewna (najtańsze jest drewno sosnowe, świerkowe – drewno liściaste jest znacznie droższe), rodzaju i jakości drewna. Ceny tarcicy zaczynają się od 400 zł/m3 za deski szalunkowe do nawet 4000 zł/m3 za grubą tarcicę dębową suszoną w pierwszej klasie jakości.

Jakie deski na bramę?

Na bramę najczęściej używa się desek świerkowych gdyż są bardziej trwałe od desek sosnowych. Jednak drewno iglaste używa się głownie dlatego że jest tańsze. Jeżeli chcemy wykonać bramę z desek które posłużą przez parę dekad to zdecydowanie do tego nadają się deski z drewna dębowego. Są one droższe od świerka ale ich trwałość osiąga kilkadziesiąt lat nawet w niesprzyjających warunkach.

Ile kosztuje przetarcie kubika drewna?

uzależnione jest to od następujących czynników: gatunku drewna, grubości na jakie ma być pocięte drewno i ilości drewna w danym zleceniu.

Ile tarcicy z drewna?

w zależności od grubości drewna, przyjmuje się wydajność w przedziale od 40% do 70% drewna okrągłego.

Ile waży metr sześcienny drewna suchego a ile mokrego?

waga drewna czyli ciężar właściwy (gęstość) uzależniona jest gatunku drewna oraz od stopnia jego wilgotności. Waga mokrego drewna waha się od 700kg/m3 do 1000kg/m3, waga suchego od 400kg/m3 do 900kg/m3

Jak rozpoznać rodzaj drewna?

po kolorze, jasności, usłojeniu, cechach charakterystycznych dla danego gatunku ( błyszcz w dębie)

Ile kosztuje metr drewna dębowego?

cena uzależniona jest od klasy tarcicy, często też od jego grubości. Może się ona wahać od 900 zł/m3 do 4000 zł/m3

Jak rozpoznać drewno dębowe?

drewno dębowe ma lekko jasne zabarwienie (od jasno żółtego, prze musztardowy, po jasny kawowy), najłatwiej ten gatunek drewna rozpoznać po korze, odznaczającym się bielu i pojawiającym się błyszczu

Gdzie kupic deski dębowe?

Deski dębowe najlepiej kupić u sprawdzonego dostawcy z wieloletnim stażem. Dobrym pomysłem jest zakup tarcicy dębowej w tartaku gdzie przecierana jest na miejscu. Nie polecamy zakupów u firm handlujących tarcicą ze względu na duże różnice w oferowanych partiach towaru. Często firmy zajmujące się handlem tarcicą a same jej nie produkujące pozyskują towar z różnych tartaków gdzie kluczowym kryterium jest cena a nie jakość tarcicy. Często tartaki zajmujące się przerobem upłynniają słabą jakościowo tarcicę właśnie do firm zajmującym się typowo handlem tym produktem.

Ile waży metr sześcienny drewna dębowego?

waga suchego drewna dębowego to około 960 kg

Jaki klej do desek dębowych?

doświadczone firmy stolarskie używają klei Synthos oraz Rakoll. Jednak jest wiele klejów do desek dębowych innych producentów które równie dobrze spełnią swoje zadanie.

Hey! Przygotowaliśmy dla Was odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania 😉

Niektóre pytania mogą wydawać się banalnie proste, ale uwierzcie mi wiele osób właśnie takie pytania zadaje naszemu zespołowi handlowców. Dlatego też przygotowaliśmy krótkie zestawienie najbardziej popularnych pytań. Jeżeli chcielibyście aby dodać w tym miejscu kolejne odpowiedzi to zapraszam do kontaktu pod adresem marketing@mgj.pl